Atribuição | | Original |
Técnica | | Gravura, Cores |
| | Marie Laurencin (French, 1885-1956) "Petite Fille," c. 1950, color etching, (...) |
Atribuição | | Original (Obra assinada por) |
Técnica | | Aquarela |
| | Emma Fraissinet (Dutch, 1843-1912) "Hydrangeas," 1901, watercolor, 10" x 14", (...) |
Técnica | | Técnica mista |
| | Albert Muis (Dutch, 1914-1982) "Still Life with Open Window," c. 1960, mixed (...) |
Técnica | | Litogravura |
| | Lawrence Beall Smith (American, 1909-1993) "Leaves," c. 1940, lithograph, 9.5" (...) |
Técnica | | Gravura, Madeira |
| | Theodor Allesch-Alescha (Austrian, b. 1898) "Jeanne d'Arc," c. 1930, woodcut, (...) |