Porträtt av en dam i klanfärger |
Tecnica | | Gouache |
| | SEK 3.000 - SEK 4.000 (EUR 326 - EUR 435) |
| | Miniatyr 1800-tal. Porträtt av en dam i klanfärger. Gouache, ramen 8,5 x 7 (oval). A 19th century minature. Frame 8.5 x 7 cm (ovale). Proveniens: Hendrik van Gilse van der Pals (1856‑1928), därefter till sonen Nicolai (född i S:t Petersburg 1891‑1961), (...) |
Porträtt av en herre i röd dräkt |
Tecnica | | Gouache |
| | Miniatyr 1700-tal. Porträtt av en herre i röd dräkt. Gouache, ramens Ø 5,8 (tondo). An 18th century miniature. Frame Ø 5.8 cm (tondo). Proveniens: Hendrik van Gilse van der Pals (1856‑1928), därefter till sonen Nicolai (född i S:t Petersburg 1891‑1961), (...) |
Tecnica | | Acquarello, Carta |
| | Katalogtext Konditionsrapport A Chinese watercolour. With signature Chen Zhen (...) |
Tecnica | | Design |
| | Tapio Wirkkala Finland 1915-1985. Skulptur. ”Beckasin”. Patinerad brons på (...) |
Vuë dés Environs d´Orleans |
Attribuzione | | Originale (Opera Firmata) |
| | SEK 4.000 - SEK 5.000 (EUR 435 - EUR 543) |
| | Okänd konstnär 1700-tal. Vuë dés Environs d´Orleans. Signerad Wold:Guilb Wrangel 1785. Akvarell (en grisaille) på papper, 17 x 21 (bildmått). Signed Wold:Guilb Wrangel 1785. Watercolour (en grisaille) on paper, 17 x 21 cm (sight). Dediée à Monsieur Le (...) |