10665
Uppsala Auction
Uppsala
Sweden
2015-06-12
347

UPPSALA AUCTION

Sweden, Uppsala, 2015-06-12

"Important Sale"

Escludi lotti sprovvisti di aggiudicazione
Totali 347, pagine da 1 a 70, pagina corrente 1
Porträtt av en dam i klanfärger
ANONYMOUS,Porträtt av en dam i klanfärger,c.1800,Uppsala Auction SE 2015-06-12
Numero di lotto 237
Gouache
SEK 3.000 - SEK 4.000 (EUR 326 - EUR 435)
c.1800
8.50 X 7.00 cm
Miniatyr 1800-tal. Porträtt av en dam i klanfärger. Gouache, ramen 8,5 x 7 (oval). A 19th century minature. Frame 8.5 x 7 cm (ovale). Proveniens: Hendrik van Gilse van der Pals (1856‑1928), därefter till sonen Nicolai (född i S:t Petersburg 1891‑1961), (...)
Porträtt av en herre i röd dräkt
ANONYMOUS,Porträtt av en herre i röd dräkt,c.1700,Uppsala Auction SE 2015-06-12
Numero di lotto 241
Gouache
Aggiudicazione
SEK 2.400 (EUR 261)
c.1700
5.80 X 0 cm
Miniatyr 1700-tal. Porträtt av en herre i röd dräkt. Gouache, ramens Ø 5,8 (tondo). An 18th century miniature. Frame Ø 5.8 cm (tondo). Proveniens: Hendrik van Gilse van der Pals (1856‑1928), därefter till sonen Nicolai (född i S:t Petersburg 1891‑1961), (...)
1841-1915
Senza titolo
ZHEN chen 1841-1915,Senza titolo,Uppsala Auction SE 2015-06-12
Numero di lotto 936
Acquarello, Carta
Aggiudicazione
Katalogtext Konditionsrapport A Chinese watercolour. With signature Chen Zhen (...)
1915 - 1985
Beckasin
WIRKKALA Tapio 1915-1985,Beckasin,Uppsala Auction SE 2015-06-12
Numero di lotto 475
Design
Aggiudicazione
Tapio Wirkkala Finland 1915-1985. Skulptur. ”Beckasin”. Patinerad brons på (...)
Vuë dés Environs d´Orleans
ANONYMOUS,Vuë dés Environs d´Orleans,1785,Uppsala Auction SE 2015-06-12
Numero di lotto 270
Originale (Opera Firmata)
Acquarello, Carta
SEK 4.000 - SEK 5.000 (EUR 435 - EUR 543)
1785
17.00 X 21.00 cm
Okänd konstnär 1700-tal. Vuë dés Environs d´Orleans. Signerad Wold:Guilb Wrangel 1785. Akvarell (en grisaille) på papper, 17 x 21 (bildmått). Signed Wold:Guilb Wrangel 1785. Watercolour (en grisaille) on paper, 17 x 21 cm (sight). Dediée à Monsieur Le (...)