10665
Uppsala Auction
Uppsala
Sweden
2015-04-14
284

UPPSALA AUCTION

Sweden, Uppsala, 2015-04-14

"Decorative Sale"

Escludi lotti sprovvisti di aggiudicazione
Totali 284, pagine da 1 a 57, pagina corrente 1
1895 - 1963
Roofs of London
SALLBERG Harald 1895-1963,Roofs of London,Uppsala Auction SE 2015-04-14
Numero di lotto 539
Originale (Opera Firmata)
Matita
Harald Sallberg 1895-1963. Stadsmotiv, två stycken. Den ena betitlad "Roofs of (...)
1888 - 1959
Saltoluakta
OLLERS Edvin 1888-1959,Saltoluakta,1922,Uppsala Auction SE 2015-04-14
Numero di lotto 554
Originale (Opera Firmata)
Tecnica mista
Edvin Ollers 1888-1959. "Saltoluakta". Signerad och daterad Edvin Ollers (...)
Porträtt av Gösta Ekman den äldre
MALMSTROM Victor 1897-1962,Porträtt av Gösta Ekman den äldre,1937,Uppsala Auction SE 2015-04-14
Numero di lotto 582
Fotografia
Victor Malmström 1897-1962. Porträtt av Gösta Ekman den äldre. Tillsammans med (...)
Komposition
ANONYMOUS,Komposition,Uppsala Auction SE 2015-04-14
Numero di lotto 596
Originale (Opera Firmata)
Litografia
SEK 800 - SEK 1.000 (EUR 86 - EUR 107)
62.00 X 42.00 cm
Okänd konstnär 1900-tal. Komposition. Signerad och daterad Schilling 87. Litografi, 62 x 42. Ej examinerad ur ram. Något gulnad. Rammått 81 x (...)
Les Mangeurs de Raisins
BOILLY Louis Leopold 1761-1845,Les Mangeurs de Raisins,1825,Uppsala Auction SE 2015-04-14
Numero di lotto 99
Originale (Opera Firmata)
Litografia, Colori
Aggiudicazione
Louis Boilly Frankrike 1761-1845. "Les Mangeurs de Raisins". Signerad och (...)