10665
Uppsala Auction
Uppsala
Sweden
2013-01-29
229

UPPSALA AUCTION

Sweden, Uppsala, 2013-01-29

Catalogo dei Lotti in Asta

"Decorative Sale"

Totali 229, pagine da 1 a 46, pagina corrente 1
Keramik
LARSON Lisa 1931,Keramik,Uppsala Auction SE 2013-01-29
Numero di lotto 509
Originale (Opera Firmata)
Ceramica
Figurin Keramik. Formgiven av Lisa Larson. Otydligt signerad. H 18,5. (...)
1901 - 1985
31 Le Soulier" en del ur sviten
DUBUFFET Jean 1901-1985,31 Le Soulier" en del ur sviten,Uppsala Auction SE 2013-01-29
Numero di lotto 549
Litografia
Katalogtext Konditionsrapport Jean Dubuffet Frankrike 1901-1985. "31 Le (...)
1898-1954
Kvinnostudie
GNISTA Erik 1898-1954,Kvinnostudie,Uppsala Auction SE 2013-01-29
Numero di lotto 594
Originale (Opera Firmata)
Olio, Tavola
Erik Gnista 1898-1954. Kvinnostudie. Signerad Gnista samt a tergo daterad 4/4 (...)
1888 - 1949
Par till häst
FOUGSTEDT Arvid 1888-1949,Par till häst,1914,Uppsala Auction SE 2013-01-29
Numero di lotto 646
Acquarello, Matita
Arvid Fougstedt 1888-1949. Tillskriven. Par till häst. Daterad Paris Aug 1914. (...)
Kvinna med blomsterkorg på torg, samt kvinna med korg
ANONYMOUS,Kvinna med blomsterkorg på torg, samt kvinna med korg,Uppsala Auction SE 2013-01-29
Numero di lotto 554
Olio, Tavola
SEK 500 - SEK 800 (EUR 58 - EUR 92)
38.00 X 28.50 cm
Katalogtext Konditionsrapport Okänd konstnär Kvinna med blomsterkorg på torg, samt kvinna med korg. Bär monogramsignatur. Olja på pannå, 38 x 28,5 vardera. Unknown artist Utan (...)