10623
Stockholms Auktionsverket
Stockholm
Sweden
2014-04-28
541

STOCKHOLMS AUKTIONSVERKET

Sweden, Stockholm, 2014-04-28

"Modern Art & Design"

Escludi lotti sprovvisti di aggiudicazione
Totali 541, pagine da 1 a 109, pagina corrente 1
1922 - 2018
Komposition
FALK Lars Erik 1922-2018,Komposition,Stockholms Auktionsverket SE 2014-04-28
Numero di lotto 627
Originale (Opera Firmata)
Acciaio
Aggiudicazione
BIGARD
RIGAUD Pierre Gaston 1874-1939,BIGARD,Stockholms Auktionsverket SE 2014-04-28
Numero di lotto 162
Originale (Opera Firmata)
Acquaforte
GASTON BIGARD, emaljtavla, Frankrike 1920-tal, dekor av rådjur, signerad (...)
Självporträtt
LUNDGREN Tyra Carolina 1897-1979,Självporträtt,Stockholms Auktionsverket SE 2014-04-28
Numero di lotto 534
Matita
Aggiudicazione
TYRA LUNDGREN 1897-1979 Självporträtt Blyerts på papper. 30 x 21 cm. (...)
LUNDGREN
LUNDGREN Tyra Carolina 1897-1979,LUNDGREN,Stockholms Auktionsverket SE 2014-04-28
Numero di lotto 535
Maiolica
Aggiudicazione
TYRA LUNDGREN, skulptur, 1940-tal, bemålat lergods, i form av ett ansikte, (...)
VASO
LOETZ,VASO,Stockholms Auktionsverket SE 2014-04-28
Numero di lotto 387
Originale (Opera Firmata)
Vaso, Vetro, Corroso, Iridescente
LOETZ, vas, Österrike 1920-tal, överfång i brunt med etsad dekor av blommor (...)