Attribution | | Original (Œuvre Signée) |
| | Marco Lapino 1800-tal. Musselplockerskor. Signerad Marco Lapino. Olja (...) |
Technique | | Tempera |
| | Stellan Mörner 1896‑1979. ”Monolog” - ”Till en dikt av Lars Forssell”. (...) |
Vinter ljus riddarfjärden |
| | Harald Lindberg 1901-1976. "Vinter ljus riddarfjärden". Signerad Harald (...) |
| | Axel Nilsson 1889-1981. "Gata i snö". Signerad Axel Nilsson. Olja på duk, 54 x (...) |
| | Bengt Fransson född 1935. "Blå stad, Stockholmsbild". Signerad och daterad (...) |