10665
Uppsala Auction
Uppsala
Sweden
2011-03-14
143

UPPSALA AUCTION

Sweden, Uppsala, 2011-03-14

"Decorative Sale"

Exclure anonyme
Exclure les œuvres sans image
Totaux 143, pages 1 à 29, page en cours 1
1892 - 1965
”Akropolis”
BORGLIND Stig 1892-1965,”Akropolis”,Uppsala Auction SE 2011-03-14
Numéro de lot 495
Original (Œuvre Signée)
Peinture
Estimations
Prix
Stig Borglind 1892-1965. ”Akropolis”. Signerad Stig Borglind. Torrnål, 31 x (...)
Kustlandskap i månsken
ANONYMOUS,Kustlandskap i månsken,Uppsala Auction SE 2011-03-14
Numéro de lot 246
Huile, Toile
Estimations
500 SEK (57 EUR)
Prix
200 SEK (23 EUR)
30.00 X 39.50 cm
Okänd konstnär 1800-tal. Kustlandskap i månsken. Olja på duk, 30 x 39,5. Krackelyrer och smärre krackelyrer. Dra musen över bilden för att se större, ladda ner eller lägga i 'Mina objekt'.
Gycklerska
ANONYMOUS,Gycklerska,Uppsala Auction SE 2011-03-14
Numéro de lot 242
Huile, Toile
Estimations
500 SEK (57 EUR)
Prix
250 SEK (28 EUR)
80.00 X 38.50 cm
Okänd konstnär 1900-tal. Gycklerska. Olja på duk, 80 x 38,5. Dra musen över bilden för att se större, ladda ner eller lägga i 'Mina objekt'.
Gripdjur
ANONYMOUS,Gripdjur,Uppsala Auction SE 2011-03-14
Numéro de lot 232
Encre Chine, Papier
Estimations
500 SEK (57 EUR)
Prix
450 SEK (51 EUR)
24.00 X 25.00 cm
Okänd konstnär 17/1800-tal. Gripdjur. Tusch på papper, 24 x 25 (dagermått). Skador. Dra musen över bilden för att se större, ladda ner eller lägga i 'Mina objekt'.
Skenade hästekipage
KOLOZSVARY Endre 1901,Skenade hästekipage,Uppsala Auction SE 2011-03-14
Numéro de lot 256
Original (Œuvre Signée)
Huile, Toile
Estimations
Prix
Endre Kolozsvary Ungern född 1901. Skenade hästekipage. Signerad Kolozsvary. (...)