Atribución | | Original (Obra firmada) |
Tecnica | | Lápiz |
| | 1 NICHOLAS HORNYANSKY (CANADIAN, 1896-1965) ICEBOUND CREEK COLOUR AQUATINT; (...) |
Tecnica | | Impresión |
| | 2 ALFRED JOSEPH CASSON (CANADIAN, 1898-1992) YORK RIVER LIMITED EDITION PRINT; (...) |
FIRST GLIMPSE OF LONG'S PEAK |
Tecnica | | Aguafuerte |
| | 4 LYMAN BYXBE (AMERICAN, 1886-1980) FIRST GLIMPSE OF LONG'S PEAK ETCHING; (...) |
"INLAND LAKE" & "RECOLLECTIONS #1, THE PICNIC" |
Tecnica | | Aguafuerte |
| | 5 ANNE MEREDITH-BARRY (CANADIAN, 1932-2003) "INLAND LAKE" & "RECOLLECTIONS #1, (...) |
Tecnica | | Lápiz |
| | 7 CARL FELLMAN SCHAEFER (CANADIAN, 1903-1995) EAGLE LINOCUT; SIGNED, TITLED, (...) |