Atribución | | Original (Obra firmada) |
Tecnica | | Serigrafía, Color |
| | HOLGER BÄCKSTRÖM & BO LJUNGBERG, 1939-1997/2007 "Bleuesnurran". Signerad (...) |
Krakor på fältetnålmärken |
Tecnica | | Técnica mixta |
| | 2 ERIC HALLSTRÖM, 1893-1946 'Kråkor på fältet'. Signerad. Blandteknik på (...) |
Stig i sydsvenskt åslandskap |
| | OLOF KRUMLINDE, 1856-1945 Stig i sydsvenskt åslandskap. Signerad. Olja på duk, (...) |
Tecnica | | Grabado, Cobre color |
| | UTSIKT ÖVER LANDSKRONA "Landskrona in Denmark.", Meissner, ca 1635. Kolorerat (...) |
Tecnica | | Calcografia |
| | UTSIKT ÖVER LUND 'Lunden in Dennemarck' Daniel Meissner Sciographa Cosmica, Nürnberg 1638. Visar stadens utseende omkring 1620. Kopparstick, Bladstorlek 14,7x18,4 cm. Passepartout. |