Wilhelm Smith

(1867 -  1949 )
SMITH Wilhelm Vinterkväll På Drottninggatan

Bukowskis
May 29, 2007
Find artworks, auction results, sale prices and pictures of Wilhelm Smith at auctions worldwide.
Along with Wilhelm Smith, our clients also searched for the following authors:
Erwin Eichinger, Edward George Handel Lucas, Ludwig Muller-Cornelius, Mischa Askenazy, Borislav Bogdanovich, Robert Clunie, Charles Matthew Crocker
7

Some works of Wilhelm Smith

Extracted between 7 works in the catalog of Arcadja
Wilhelm Smith - Vinterkväll På Drottninggatan

Original 1896

Lot number: 5
VINTERKVÄLL PÅ DROTTNINGGATAN. Signerad Wilhelm Smith och daterad -96. Duk 61 x 76 cm. Wilhelm Smith är märkligt nog nästan bortgömd idag. I slutet av 1880-talet studerade han på Konstakademien för att sedan fortsätta till Paris och studier vid Académie Julien. Han påverkades där av den franska impressionismen. På auktionsmarknaden är Wilhelms Smith sällsynt, där för är det särskilt roligt att kunna visa detta stämningsfulla Stockholmsmotiv av konstnären. Målningen har under lång tid varit i privat ägo. Under sitt liv deltog Wilhelm Smith i flera internationella utställningar bl a Parissalongen 1891, Budapest 1906, Baltiska utställningen i Malmö 1914, Biennalen i Venedig 1920, Royal Academy of Art i London 1924. (d).
Wilhelm Smith - Constance Schultzberg Målar På Stranden

Original 1891

Lot number: 2289
Wilhelm Smith - Sommarlandskap

Original 1945

Price: Not disclosed
Lot number: 52
52
SMITH, WILHELM, 1867-1949.
Sommarlandskap med kor vid vattendrag. Signerad och daterad 1945. Olja på duk, 66x80 cm. (D)
10 000
Wilhelm Smith - Provence

Wilhelm Smith - Provence

Original 1936

Lot number: 9157
- SMITH, Wilhelm (1867-1949): "Provence",signerad och daterad 1936, olja på duk, 60x70; reva iduk
Wilhelm Smith - Provence

Wilhelm Smith - Provence

Original 1936

Lot number: 8635
- SMITH, Wilhelm (1867-1949): "Provence", signerad och daterad 1936, olja på duk, 60x70; reva i duk