Magnus Reed

(1965 )
REED Magnus Litte Jesus - 1997

Stockholms Auktionsverket
Apr 28, 2006
Find artworks, auction results, sale prices and pictures of Magnus Reed at auctions worldwide.
3

Some works of Magnus Reed

Extracted between 3 works in the catalog of Arcadja
Magnus Reed - Sveno - From The Fin De Siglo Series

Original 1997

Lot number: 162
162
D - MAGNUS REED
född 1965
Sveno - from the Fin de Siglo Series, 1997-2000
Signerad och numrerad på baksidan Magnus Reed 3/6. Printed by Lars Trädgårdh 6/9 2005. Silvergelatinfotografi, 102 x 127,5 cm.
PROVENIENS: R.O.O.M, Stockholm

Estimate: SEK 15 000-20 000 (EUR 1 500-2 000)
Magnus Reed - From The Fin De Sieglo Series, 1997-2000

Original 1997

Lot number: 615
615.
MAGNUS REED Född 1965
FROM THE FIN DE SIEGLO SERIES, 1997-2000. Enligt etikett a tergosignerad a tergo. Silvergelatinfotografi, bildyta 101,5 x 128cm.
Printad 990705 av Pierce Björk och BjarneJonasson.
Magnus Reed hade sitt genombrott på 1990-talet. Han är känd försina modereportage, porträtt och reklamfotografier. Parallelltarbetar han även med sina fotografiska personliga projekt. "Fin deSieglo" från Havanna är det största, och sägs även vara detviktigaste.
(d)
För köpare inom EU utan VAT-registrering tillkommer utöver momspå köparprovisionen även svensk införselmoms på klubbat pris :12,00%
Buyers in the European Union without VAT registration will becharged an import VAT in addition to the buyers premium, on thehammer
Magnus Reed - Litte Jesus - 1997

Original 1997

Lot number: 1285
- MAGNUS REED
född 1965
Litte Jesus - 1997
Signerat och numrerat verso. Gelatinsilverfotografi, 102 x 127 cm.