| | Severin Nilson 1846-1918. Halländsk gårdsvy. Signerad Severin Nilson. Olja på (...) |
| | Poul Rønne Danmark 1884-1964. Interiör. Signerad Poul Rønne. Olja på duk, 40 x (...) |
| | Nils Olzon 1891-1953. Fjällandskap. Signerad Nils Olzon. Olja på duk, 66 x (...) |
| | Gerda Maria Rydberg Tirén 1858-1928. Kvinna vid gärdesgård. Signerad Gerda (...) |
Höstlandskap med kvinna vid vattendrag |
| | Alois Arnegger Österrike 1879-1963. Höstlandskap med kvinna vid vattendrag. (...) |