Technique | | Chromolithograph |
| | "În așteptarea sâmbetei", cromolitografie, începutul sec. XX 65,5 x 41,5 cm Afișul ilustrează într-o manieră iconografică influențată de stilul Art Deco momentul zilei de sărbătoare și odihnă celebrat de evrei sâmbăta. Narațiunea este elaborată și spune (...) |
Technique | | Print |
| | Cercul Cultural Sionist "Basel-Zion" din București, lot de 3 cărți poștale, 1912, piese rare 14 x 9 cm Cărțile poștale erau editate de Fondul Național Evreesc și vândute de Cercul Cultural Sionist din București pentru strângerea de fonduri utilizate în (...) |
Technique | | Photograph |
| | "Orașul ucenicilor", fotografie de propagandă, Brașov, anii '50 Agerpres print alb-negru pe hârtie fotografică, 12 x 17,5 cm Fotoreporterii agenției de presă Agerpres realizau pentru revista "Viață Nouă" editată de Comitetul Democrat Evreesc din (...) |
| | Fraţi [2011] Cornel Bârsan n. 1965 ulei pe pânză, 181 × 131 cm, semnat dreapta (...) |
Technique | | Engraving |
| | Autoportret Nicolae Vermont 1866, Bacău - 1932, București acvaforte şi gravură (...) |