Roger Metto

(1964 )
METTO ROGER Texas

Stockholms Auktionsverket
Nov 15, 2011
Find artworks, auction results, sale prices and pictures of Roger Metto at auctions worldwide.
13

Some works of Roger Metto

Extracted between 13 works in the catalog of Arcadja
Roger Metto - Orbit

Roger Metto - Orbit

Original 2005

Lot number: 306
ROGER METTO

född 1964

Orbit

Signerad och daterad på baksidan Roger Metto 2005. Blandteknik på duk, 44 x 123 cm.

UTSTÄLLD: Galleri Thomassen, Göteborg 2005, katalognr 4

Stockholm Art Fair, Sollentuna 2006, i samband med detta uppvisad i Sveriges Television, Kulturnytt den 16 februari 2006
Roger Metto - Burning Old Blades

Original 2004

Lot number: 45
45
D -ROGER METTO
född 1964
Burning old blades
Signerad och daterad på baksidan Roger Metto 2004. Olja på MDF, 15x 30 cm.
PROVENIENS: Galleri Charlotte Lund, Stockholm
UTSTÄLLD: In the Heart of the mountain, Millesgården, Stockholm,2007-2008
Estimate: SEK 6 000-8 000 (EUR 600-800)
Roger Metto - Utan Titel - Ur Serien Bonfire

Lot number: 258
Roger Metto - Texas

Roger Metto - Texas

Original 1995

Lot number: 177