Johann Gottfried Dannhauer

1680-1737 Century -
DANNHAUER Johann Gottfried Porträtt Föreställande
Find artworks, auction results, sale prices and pictures of Johann Gottfried Dannhauer at auctions worldwide.

Some works of Johann Gottfried Dannhauer

Extracted between 1 works in the catalog of Arcadja
Johann Gottfried Dannhauer - Porträtt Föreställande

Lot number: 30
Katalogtext

Konditionsrapport

Rättelse

Johann Gottfried Dannhauer

Tyskland 1680-1737. Porträtt föreställande Generalmajor Gustaf Abraham Piper. Olja på duk, 58 x 47.

Oil on canvas, 58 x 47 cm.

Påskrift a tergo \”Capitan af Lifgaardet. Her: Gustaf Abraham Piper. Aetat: 32. född 1692‑1761. Petersburg 1726. Dannhauer.\”

Registrerad i Svenska Porträttarkivet, SPA 1925:1793.

Utställd:

Nationalmuseum, Klädd och oklädd, 1996, kat. nr. 53.

Litteratur:

Nationalmuseum, \”Klädd och oklädd\”, 1996, omnämnd samt avbildad s. 105.

Johann Gottfried Dannhauer var verksam i St. Petersburg som hovmålare hos Peter den Store från 1710-talet. Porträttet av Generalmajor Piper iklädd en sidenrock, kravatt runt halsen och nattmössa visar på en informell framställning av en högt uppburen man så som han var klädd i sin hemmiljö, ett porträttbruk som detta är ett tidigt och finkänsligt exempel på.

För konditionsrapport, vänligen Kontakt