Lars Boethius

Sweden (1903 -  1968 )
BOETHIUS Lars Den Vita Fyren

Stadsauktion Frihamnen
Aug 11, 2009
Find artworks, auction results, sale prices and pictures of Lars Boethius at auctions worldwide.
Along with Lars Boethius, our clients also searched for the following authors:
Pierre Olofsson, Carl Luthander, Axel Peter, Bernhard Oscarsson, Herman Müller, Hans Hilsøe, Leonard Wiedh
55

Some works of Lars Boethius

Extracted between 55 works in the catalog of Arcadja
Lars Boethius - Cityscape Stockholm

Original 1930

Lot number: 28
28.

Lars Boëthius

1903-1968
Cityscape Stockholm.
Signed Boëthius and dated -30. Panel 59 x 72.5 cm.
På 1920-talet målade Lars Boëthius i samma naivistiska anda som Sven Erixson och anknöt till den s.k. "Smedsuddsnaivismen" med konstnärer som Hilding Linnqvist och Axel Nilsson. Han fångar stadens utkanter och skapar kulturhistoriskt intressanta motiv som skildrar en idag svunnen tid. Tillsammans med Sven Erixson och Thorwald Alef ställde han ut 1928, där påverkan från den franske naivisten Henri Rousseaus exakta kalligrafiska måleri är tydligt. Efter 1930 vistades Boëthius i Paris och han lämnade därmed den naivistiska perioden. Lars Boëthius studerade vid Althins målarskola i början av 1920-talet, följt av studier på Konsthögskolan. Han ställde ut på Svensk-Franska Konstgalleriet (1928, 1929) och hade en separatutställning på Galerie Moderne 1933 och på Modern konst i hemmiljö 1938 och 1940.
Lars Boethius - Den Vita Fyren

Original 1929

Lot number: 9468
9468 D

- BOËTHIUS,

Lars (1903-1968):
Den vita fyren,

signerad och daterad Boëthius 29 i
blyerts,

blandteknik,

20x34,5

Utrop: SEK
1000

(EUR
90)

Lämna ett inropsuppdrag på
detta föremål

Budgivningen stänger 2009-08-11 kl
11:00
Lars Boethius - Fabrikskomplex - Igeldammsgatan

Original 1925

Lot number: 2285
2285 D
- LARS BOËTHIUS
1903-1968
Fabrikskomplex - Igeldammsgatan, Stockholm
Signerad Boëthius samt signerad och daterad på baksidan Lars Boëthius -25. Olja på pannå, 36 x 49 cm.
PROVENIENS: Doktor Georg Jacobsson, Stockholm
LITTERATUR: Konst i svenska hem, del 11, Göteborg, nr 1088

Estimate: SEK 8 000-10 000

(EUR 730-910)

Contact our experts about this object

Place an absentee bid on this object

Bidding closes 2009-05-28 - 11:00 (CET)
Lars Boethius -  Kosterfjorden

Lars Boethius - Kosterfjorden

Lot number: 572
Lars Boethius - Stillleben

Lars Boethius - Stillleben

Starting price:

Lot number: 3761