Oskar Bergman

(1879 -  1963 )
BERGMAN Oskar Sommardag På Landet

Uppsala Auction /Oct 13, 2015
216.42 - 324.63
0.00

Find artworks, auction results, sale prices and pictures of Oskar Bergman at auctions worldwide.
280

Some works of Oskar Bergman

Extracted between 280 works in the catalog of Arcadja
Oskar Bergman - Landskap Efter Regnet

Original 1938

Lot number: 1153
Oskar Bergman 1879‑1963. Landskap efter regnet. Signerad och daterad Oskar Bergman från Hallandsåsen Aug 1938. Akvarell och täckvitt, 37 x 54. Signed and dated Oskar Bergman från Hallandsåsen Aug 1938. Watercolour heightened with white, 37 x 54 cm. / 10.000 - 12.000:- / / € 1.100 - 1.300 / Proveniens: Direktör Erik Haldts Samling, Djursholm. Därefter genom arv till nuvarande ägare. Dra musen över bilden för att se större, ladda ner eller lägga bud. Klicka på 'Lägg bud' för att spara objektet i 'Mina objekt', där Ni nu eller senare kan lägga bud.
Oskar Bergman - Vårlandskap - Motiv Från Helsingborg

Original 1939

Lot number: 8262
8262 D - BERGMAN, Oskar (1879-1963): Vårlandskap - motiv från Helsingborg, signerad och daterad Oskar Bergman Hälsingborg April 1939, akvarell på papper, 35x50 Utrop: SEK 6000 (EUR 550) Lämna ett inropsuppdrag på detta föremål Budgivningen stänger 2009-08-10 kl 11:00
Oskar Bergman - Strandlandskap

Original 1908

Lot number: 2015
2015 D - OSKAR BERGMAN 1879-1963 Strandlandskap Signerad och daterad Oskar Bergman 1908. Olja på duk, 58,5 x 85 cm. Estimate: SEK 25 000-30 000 (EUR 2 300-2 700) Contact our experts about this object Place an absentee bid on this object Bidding closes 2009-05-28 - 11:00 (CET)
Oskar Bergman - Sommardag På Landet

Original 1946

Lot number: 759
Oskar Bergman - Signerad Oskar Bergman Samt A Tergo Daterad 1927

Original 1927

Lot number: 91