WISZNIEWSKI Kazimierz
1894 - 1961
Storczyk |
Technik | | Holzschnitt |
| | 'Storczyk', 1932 Kazimierz Wiszniewski (1894 - 1960) woodcut/paper, 29.5 x (...) |
WISZNIEWSKI Kazimierz
1894 - 1961
Old Town in Warsaw - Ks. Skarga Tenement |
Zuschreibung | | Original (Signiertes Werk) |
Technik | | Holzschnitt |
| | Kazimierz Wiszniewski (1894 - 1960) Old Town in Warsaw - Ks. Skarga Tenement, (...) |
WISZNIEWSKI Kazimierz
1894 - 1961
St Anna Church, Warsaw |
Technik | | Holzschnitt |
| | Kazimierz Wiszniewski (1894 - 1960) St Anna Church, Warsaw woodcut/paper, 18 x (...) |
WISZNIEWSKI Kazimierz
1894 - 1961
Boat - Kazimierz Dolny |
Technik | | Holzschnitt |
| | Kazimierz Wiszniewski (1894 - 1960) Boat - Kazimierz Dolny, 1929 (...) |
WISZNIEWSKI Kazimierz
1894 - 1961
Warszawa, Stare Miasto – Kamienica Ks. Skargi |
Technik | | Holzschnitt |
| | Kazimierz Wiszniewski 1894-1960Warszawa, Stare Miasto – Kamienica Ks. Skargi, (...) |