WERKMÄSTER Jerk
1896 - 1978
TEKNISKA MUSEET / MUSEIVAGEN |
Zuschreibung | | Original (Signiertes Werk) |
Technik | | Plakat |
| | JERK WERKMÄSTER (1896-1978) TEKNISKA MUSEET / MUSEIVAGEN. 1938. 32 1/2x23 1/2 (...) |
WERKMÄSTER Jerk
1896 - 1978
Trois visages |
Technik | | Lithographie |
| | WERKMÄSTER Jerk (1896-1978) Trois visages - la foi, l'espoir et l'amour, 1955 (...) |
WERKMÄSTER Jerk
1896 - 1978
Flicka med fruktkorg |
| | Dieses Kunstwerk wurde wiederholt in 2 Auktionen angeboten. Das Kunstwerk wurde erstmals am 2009-11-02 vom Auktionshaus Stadsauktion Frihamnen in Stockholm versteigert.
Technik | | Malerei |
| | 9595 D - WERKMÄSTER, Jerk (1896-1978): Flicka med fruktkorg, signerad och (...) |
WERKMÄSTER Jerk
1896 - 1978
Flicka med fruktkorg |
| | Dieses Kunstwerk wurde wiederholt in 2 Auktionen angeboten. Das Kunstwerk wurde erstmals am 2009-10-20 vom Auktionshaus Stadsauktion Frihamnen in Stockholm versteigert.
Technik | | Malerei |
| | 9101 D - WERKMÄSTER, Jerk (1896-1978): Flicka med fruktkorg, signerad och (...) |
WERKMÄSTER Jerk
1896 - 1978
Flicka med fruktkorg |
Technik | | Malerei |
| | - WERKMÄSTER, Jerk (1896-1978): Flicka med fruktkorg, signerad och daterad (...) |