SEGELCKE Severin
1867 - 1940
Stadsmotiv från Norge |
Zuschreibung | | Original (Signiertes Werk) |
| | Severin Segelcke Norge 1867-1940. Stadsmotiv från Norge. Signerad och daterad (...) |
SEGELCKE Severin
1867 - 1940
NO COASTAL VIEW NEAR TAORMINA |
Technik | | Aquarell, Bleistift |
| | SEVERIN SEGELCKE 1867 Kristiania, NO - 1940 Stange, NO COASTAL VIEW NEAR (...) |
SEGELCKE Severin
1867 - 1940
KÜSTENANSICHT BEI TAORMINA |
Technik | | Aquarell |
| | Description: SEVERIN SEGELCKE 1867 Kristiania, NO – 1940 Stange, NO COASTAL (...) |
SEGELCKE Severin
1867 - 1940
Los fra Nevlunghavn |
| | Severin V.H. SEGELCKE (1867-1940) Opl. "Los fra Nevlunghavn", sign. Losen er (...) |
SEGELCKE Severin
1867 - 1940
Parti fra Taormina |
| | Severin Segelcke: Parti fra Taormina. Sign. Segelcke Scirocco Taormina 1902. (...) |