SÖDERMARK Per
1822 - 1899
Portrait of an Italian woman |
Zuschreibung | | Original (Signiertes Werk) |
Technik | | Ol, Leinwand, Holztafel |
| | Per Södermark (b. Mölltorp 1822, d. Stockholm 1889) Portrait of an Italian (...) |
SÖDERMARK Per
1822 - 1899
Probably Baroness Julie Löwenskiöld née Coyet |
Technik | | Leinwand |
| | 438. PER SÖDERMARK, Probably Baroness Julie Löwenskiöld née Coyet. Signed P (...) |
SÖDERMARK Per
1822 - 1899
Italienska vallgossar |
| | Johan Per Södermark 1822-1889. "Italienska vallgossar". Olja på duk, 81 x 65. (...) |
SÖDERMARK Per
1822 - 1899
Studie av flicka i folkdräkt |
Technik | | Holztafel |
| | 987. PER SÖDERMARK1822-1899, Studie av flicka i folkdräkt. Intygad a tergo. (...) |
SÖDERMARK Per
1822 - 1899
Tillskriven |
Zuschreibung | | Zugeschrieben (Signiertes Werk) |
| | - SÖDERMARK, Per (1822-1899) Tillskriven, Interiör av Colosseum Rom, signerad (...) |