SöRENSEN RINGI Harald
1872 - 1912
Den franska skådespelerskan Madame Jeanne Tramcourt (1875-1952) |
Zuschreibung | | Original (Signiertes Werk) |
Technik | | Flachrelief |
| | Catalogue text Harald Sörensen-Ringi 1872-1912. Den franska skådespelerskan (...) |
SöRENSEN RINGI Harald
1872 - 1912
Porträttreliefer föreställande konstnären Christian Eriksson (1858-1935) och hans fru den franska skådespelerskan Madame Jeanne Tramcourt (1875-1952) |
Technik | | Marmor |
| | Katalogtext Harald Sörensen-Ringi 1872-1912. Porträttreliefer föreställande (...) |
SöRENSEN RINGI Harald
1872 - 1912
La Nuit |
Technik | | Bronze |
| | HARALD SÖRENSEN-RINGI (1872-1912) La Nuit Sculpture. Épreuve en bronze doré. (...) |
SöRENSEN RINGI Harald
1872 - 1912
Portrait présumé de Sarah Bernhardt |
Technik | | Bronze |
| | HARALD SÖRENSEN-RINGI (1872-1912) Portrait présumé de Sarah Bernhardt, le (...) |
SöRENSEN RINGI Harald
1872 - 1912
A cat |
Technik | | Bronze, Patina |
| | Description Harald Sorensen-Ringi, a patinated bronze model of a cat, signed (...) |