10665
Uppsala Auction
Uppsala
Sweden
2015-01-20
254

UPPSALA AUCTION

Sweden, Uppsala, 2015-01-20

Katalog- und Auktionsergebnisse

"Decorative Sale"

Anonym ausschließen
Schließen Sie Lose aus, die keinen Zuschlag haben
Gesamtsummen 254, Seiten 1 bis 51, aktuelle Seite 1
Komposition
KARLSSON C. Goran 1944,Komposition,1997,Uppsala Auction SE 2015-01-20
Postennummer 31
Original (Signiertes Werk)
Tempera
Schätzungen
Auszeichnung
Datum des Werks
C Göran Karlsson född 1944. Komposition. Monogramssignerad och daterad CGK 97. (...)
Eftermiddagsvila i parken
ANONYMOUS,Eftermiddagsvila i parken,1883,Uppsala Auction SE 2015-01-20
Postennummer 33
Original (Signiertes Werk)
Ol, Leinwand
Schätzungen
SEK 2.500 - SEK 3.000 (EUR 265 - EUR 318)
Auszeichnung
SEK 2.200 (EUR 233)
Datum des Werks
1883
35.50 X 45.50 cm
Russian artist 19th century. Eftermiddagsvila i parken. Otydligt signerad på kyrilliska och daterad 1883. Olja på duk, 35.5 x 45.5. An afternoon rest in a garden. Indistinctly signed in cyrillic and dated 1883. Oil on relined canvas, 35.5 x 45.5 cm. (...)
1916 - 2005
Landskapsbild
RODHE Lennart 1916-2005,Landskapsbild,1946,Uppsala Auction SE 2015-01-20
Postennummer 34
Original (Signiertes Werk)
Mischtechnik
Schätzungen
Datum des Werks
Lennart Rodhe 1916-2005. Landskapsbild. Signerad, daterad och dedicerad "LR (...)
1896 - 1979
Surrealistisk komposition
MORNER Stellan 1896-1979,Surrealistisk komposition,Uppsala Auction SE 2015-01-20
Postennummer 36
Original (Signiertes Werk)
Ol, Leinwand
Schätzungen
Auszeichnung
Stellan Mörner 1896-1979. Surrealistisk komposition. Signerad Mörner. Olja på (...)
1615 - 1673
Hans skola
ROSA Salvator 1615-1673,Hans skola,Uppsala Auction SE 2015-01-20
Postennummer 57
Ol, Leinwand
Schätzungen
Auszeichnung
Salvator Rosa 1615-1673. Hans skola. Rastande sällskap. Olja på duk, 30 x (...)