Seth styckar sin far Osiris kropp i fjorton delar och kastar hans fallos i Nilen |
Technik | | Aquarell |
| | Oscar Reutersvärd 1915-2002. "Seth styckar sin far Osiris kropp i fjorton (...) |
Zuschreibung | | Original (Signiertes Werk) |
| | Staffan Hallström 1914-1976. Stilleben. Signerad Staf. Hellst. Olja på duk, 22 (...) |
Technik | | Radierung |
| | Joan Miró Spanien 1893-1983. "Un jour Entier". Signerad Miró. Etsning, 10 x (...) |
Technik | | Radierung |
| | Louis Sparre 1863-1964. Stockholmsmotiv. Monogramsignerad och daterad i plåten (...) |
Technik | | Bleistift |
| | Bror Hjorth 1894-1968. Uppsala domkyrka. Signerad Bror Hjorth. Blyerts på (...) |