Technik | | Farbige Radierung |
| | Marie Laurencin (French, 1885-1956) "Petite Fille," c. 1950, color etching, (...) |
Zuschreibung | | Original (Signiertes Werk) |
Technik | | Aquarell |
| | Emma Fraissinet (Dutch, 1843-1912) "Hydrangeas," 1901, watercolor, 10" x 14", (...) |
Technik | | Mischtechnik |
| | Albert Muis (Dutch, 1914-1982) "Still Life with Open Window," c. 1960, mixed (...) |
Technik | | Lithographie |
| | Lawrence Beall Smith (American, 1909-1993) "Leaves," c. 1940, lithograph, 9.5" (...) |
Technik | | Holzschnitt |
| | Theodor Allesch-Alescha (Austrian, b. 1898) "Jeanne d'Arc," c. 1930, woodcut, (...) |