Dansande flicka med mantel |
Zuschreibung | | Original (Signiertes Werk) |
Technik | | Bronze, Patina |
| | - KNUT JERN 1885-1948 Dansande flicka med mantel Signerad och daterad Knut (...) |
Pastoralt landskap med vandringsmän |
Zuschreibung | | Schüler |
| | 2409 - JOOST DE MOMPER hans efterföljare, holländsk skola Pastoralt landskap (...) |
Technik | | Objekt |
| | - CARL OSCAR BORG 1879-1947 Stadsmotiv från Kairo Signerad och daterad Carl (...) |
Zuschreibung | | Künstlergruppe |
| | - PEHR HILLESTRÖM hans krets, 1700-talets andra hälft Porträtt av en präst (...) |
Zuschreibung | | Anonymous (Signiertes Werk) |
Technik | | Tempera |
| | SEK 6.000 - SEK 8.000 (EUR 644 - EUR 858) |
| | 2634 - IKON, Ryssland 1800-talets mitt, Abrahams gästfrihet, bär otydlig signatur och datering Kiev 1850, tempera på pannå, 49,5 x 39 cm. LITTERATUR: Björn Molin: Den sovande jägaren eller vardagskonst för alla, Borgholm 1994, avbildad och omnämnd sidan (...) |