10623
Stockholms Auktionsverket
Stockholm
Sweden
2008-05-28
465

STOCKHOLMS AUKTIONSVERKET

Sweden, Stockholm, 2008-05-28

Katalog- und Auktionsergebnisse

"Fine Art and Antiques"

Anonym ausschließen
Schließen Sie Lose aus, die keinen Zuschlag haben
Gesamtsummen 465, Seiten 1 bis 93, aktuelle Seite 1
1885 - 1948
Dansande flicka med mantel
JERN Knut 1885-1948,Dansande flicka med mantel,1923,Stockholms Auktionsverket SE 2008-05-28
Postennummer 2075
Original (Signiertes Werk)
Bronze, Patina
Schätzungen
Auszeichnung
Datum des Werks
- KNUT JERN 1885-1948 Dansande flicka med mantel Signerad och daterad Knut (...)
1564 - 1635
Pastoralt landskap med vandringsmän
de MOMPER Joos 1564-1635,Pastoralt landskap med vandringsmän,Stockholms Auktionsverket SE 2008-05-28
Postennummer 2409
Schüler
Ol, Holztafel
Schätzungen
Auszeichnung
2409 - JOOST DE MOMPER hans efterföljare, holländsk skola Pastoralt landskap (...)
1879 - 1947
Stadsmotiv från Kairo
BORG Carl Oscar 1879-1947,Stadsmotiv från Kairo,1930,Stockholms Auktionsverket SE 2008-05-28
Postennummer 2279
Original (Signiertes Werk)
Objekt
Schätzungen
Auszeichnung
Datum des Werks
- CARL OSCAR BORG 1879-1947 Stadsmotiv från Kairo Signerad och daterad Carl (...)
1733 - 1816
Porträtt av en präst
HILLESTROM Pehr 1733-1816,Porträtt av en präst,Stockholms Auktionsverket SE 2008-05-28
Postennummer 2165
Künstlergruppe
Ol, Holztafel
Schätzungen
Auszeichnung
- PEHR HILLESTRÖM hans krets, 1700-talets andra hälft Porträtt av en präst (...)
Abrahams gästfrihet
ANONYMOUS,Abrahams gästfrihet,1850,Stockholms Auktionsverket SE 2008-05-28
Postennummer 2634
Anonymous (Signiertes Werk)
Tempera
Schätzungen
SEK 6.000 - SEK 8.000 (EUR 644 - EUR 858)
Auszeichnung
SEK 4.500 (EUR 483)
Datum des Werks
1850
49.50 X 39.00 cm
2634 - IKON, Ryssland 1800-talets mitt, Abrahams gästfrihet, bär otydlig signatur och datering Kiev 1850, tempera på pannå, 49,5 x 39 cm. LITTERATUR: Björn Molin: Den sovande jägaren eller vardagskonst för alla, Borgholm 1994, avbildad och omnämnd sidan (...)