10174
Crafoord
Lund
Sweden
2017-04-08
80

CRAFOORD

Sweden, Lund, 2017-04-08

Katalog der Auktionslose

"April Auction"

Anonym ausschließen
Gesamtsummen 80, Seiten 1 bis 16, aktuelle Seite 1
Hästporträtt
ANONYMOUS,Hästporträtt,1897,Crafoord SE 2017-04-08
Postennummer 13
Original (Signiertes Werk)
Ol, Leinwand
Schätzungen
EUR 300
Datum des Werks
1897
23.00 X 27.00 cm
Målning. Hästporträtt. Signerad och daterad 1897. Olja på duk. 23 X27 cm. Skador/Damages
Ulrica Hydman-Vallien
JOHANSSON NILS ERIK 1950,Ulrica Hydman-Vallien,Crafoord SE 2017-04-08
Postennummer 20
Original (Signiertes Werk)
Farblithographie
Schätzungen
Färglitografier, två st. Signerade och numrerade. Ulrica Hydman-Vallien, 30 (...)
1894 - 1965
Stilleben med kanna, skål och körsbär
ROSENGREN Jean 1894-1965,Stilleben med kanna, skål och körsbär,Crafoord SE 2017-04-08
Postennummer 37
Original (Signiertes Werk)
Ol, Leinwand
Schätzungen
Jean Rosengren. Stilleben med kanna, skål och körsbär. Signerad. Olja på duk. (...)
Delvis glaserat stengods med figur i relief
ANONYMOUS,Delvis glaserat stengods med figur i relief,Crafoord SE 2017-04-08
Postennummer 73
Flachrelief
Schätzungen
EUR 300
24.00 X 20.00 cm
Väggplakett. Delvis glaserat stengods med figur i relief. Omärkt. 24x20 cm
Surrealistiskt motiv
SVANBERG Max Walter 1912-1994,Surrealistiskt motiv,Crafoord SE 2017-04-08
Postennummer 390
Original (Signiertes Werk)
Lithographie
Schätzungen
Max Walther Svanberg. Surrealistiskt motiv. Stensignerad. Färglitografi. 25x22 (...)