10174
Crafoord
Lund
Sweden
2017-01-14
74

CRAFOORD

Sweden, Lund, 2017-01-14

Katalog- und Auktionsergebnisse

"January Auction"

Anonym ausschließen
Schließen Sie Lose aus, die keinen Zuschlag haben
Gesamtsummen 74, Seiten 1 bis 15, aktuelle Seite 1
Mansporträtt
ANONYMOUS,Mansporträtt,1700,Crafoord SE 2017-01-14
Postennummer 5
Ol, Leinwand
Schätzungen
SEK 2.000 (EUR 211)
Auszeichnung
SEK 6.500 (EUR 685)
Datum des Werks
1700
76.00 X 62.00 cm
Okänd konstnär. Mansporträtt. Olja på duk. 1700-talet. 76x62 cm. Förgylld ram med friherrelig krona. Retoucher
1893 - 1977
Stilleben med frukter
SCHYL Jules 1893-1977,Stilleben med frukter,1949,Crafoord SE 2017-01-14
Postennummer 6
Original (Signiertes Werk)
Ol, Holztafel
Schätzungen
Auszeichnung
Datum des Werks
Jules Schyl. Stilleben med frukter. Signerad och daterad 1949. Olja på pannå. (...)
1867-1946
Porträtt
WALDUR Anders 1867-1946,Porträtt,1921,Crafoord SE 2017-01-14
Postennummer 7
Ol, Leinwand
Schätzungen
Auszeichnung
Datum des Werks
Anders Waldur, två st. Porträtt. Majorskan Justina Dreyer, efter C.V. Nordgren (...)
1880 - 1967
Stadsparti med plöjningsarbete
KARFVE Fritz 1880-1967,Stadsparti med plöjningsarbete,1928,Crafoord SE 2017-01-14
Postennummer 9
Original (Signiertes Werk)
Ol, Leinwand
Schätzungen
Auszeichnung
Datum des Werks
Fritz Kärfve. Stadsparti med plöjningsarbete. Signerad och senare daterad (...)
Senza titolo
INDIAN SCHOOL,Senza titolo,1700,Crafoord SE 2017-01-14
Postennummer 10
Kalligraphie
Schätzungen
Auszeichnung
Datum des Werks
Illuminationer, två st. Indo-persiskt kulturområde. 1700-talet. 13x14 cm. (...)