| | Okänd konstnär. Mansporträtt. Olja på duk. 1700-talet. 76x62 cm. Förgylld ram med friherrelig krona. Retoucher |
Zuschreibung | | Original (Signiertes Werk) |
| | Jules Schyl. Stilleben med frukter. Signerad och daterad 1949. Olja på pannå. (...) |
| | Anders Waldur, två st. Porträtt. Majorskan Justina Dreyer, efter C.V. Nordgren (...) |
Stadsparti med plöjningsarbete |
| | Fritz Kärfve. Stadsparti med plöjningsarbete. Signerad och senare daterad (...) |
Technik | | Kalligraphie |
| | Illuminationer, två st. Indo-persiskt kulturområde. 1700-talet. 13x14 cm. (...) |