10129
Bukowskis
Stockholm
Sweden
2009-04-27
602

BUKOWSKIS

Sweden, Stockholm, 2009-04-27

Katalog- und Auktionsergebnisse

"Bukowskis Modern Springauction 2009"

Anonym ausschließen
Schließen Sie Lose aus, die keinen Zuschlag haben
Gesamtsummen 602, Seiten 1 bis 121, aktuelle Seite 1
1890 - 1976
STOCKHOLM FRÅN SÖDER
JOLIN Einar 1890-1976,STOCKHOLM FRÅN SÖDER,1933,Bukowskis SE 2009-04-27
Postennummer 1
Original (Signiertes Werk)
Leinwand
Schätzungen
Auszeichnung
Datum des Werks
1. EINAR JOLIN 1890-1976 "STOCKHOLM FRÅN SÖDER". Signerad Jolin och daterad (...)
STILLEBEN MED FRUKTER
HOLMSTROM Tora Vega 1880-1967,STILLEBEN MED FRUKTER,Bukowskis SE 2009-04-27
Postennummer 2
Original (Signiertes Werk)
Leinwand
Schätzungen
Auszeichnung
2. TORA VEGA HOLMSTRÖM 1880-1967 STILLEBEN MED FRUKTER. Signerad TVH. Duk 44 x (...)
1893 - 1977
I HAMNEN
SCHYL Jules 1893-1977,I HAMNEN,1946,Bukowskis SE 2009-04-27
Postennummer 3
Original (Signiertes Werk)
Holztafel
Schätzungen
Auszeichnung
Datum des Werks
3. JULES SCHYL 1893-1977 "I HAMNEN" ( KRAGERÖ). Signerad Schyl samt a tergo (...)
1855 - 1935
SYDLÄNDSK VY
PAULI Georg 1855-1935,SYDLÄNDSK VY,Bukowskis SE 2009-04-27
Postennummer 4
Aquarell
Schätzungen
Auszeichnung
4. GEORG PAULI 1855-1935 SYDLÄNDSK VY. Stämpelsignerad med monogram. Akvarell (...)
BÅGSPÄNNAREN
YDSTRÖM Johann Gustaf, Gösta 1861-1952,BÅGSPÄNNAREN,1916,Bukowskis SE 2009-04-27
Postennummer 5
Aquarell
Schätzungen
Auszeichnung
Datum des Werks
5. GÖSTA NYSTRÖM 1890-1966 BÅGSPÄNNAREN. Monogramsignerad och daterad -16. (...)