BOLLIER Johann Walter
1878 - 1979
Drei junge Birken |
| | Johann Walter-Kurau (1869 Mitau/Gouv. Kurland - 1932 Berlin) Drei junge (...) |
BOLLIER Johann Walter
1878 - 1979
Blühende Landschaft |
| | Johann Walter-Kurau. 1869 Mittau/Kurland - 1932 Berlin - Blühende Landschaft- (...) |
BOLLIER Johann Walter
1878 - 1979
Harbour entrance |
Zuschreibung | | Original (Signiertes Werk) |
| | Johann Walter-Kurau (Jelgava (Lettland, ehem. Russisches Reich) 1869 - 1932 (...) |
BOLLIER Johann Walter
1878 - 1979
Neapelbukten med Vesuvius. |
| | Walter Bollier. Neapelbukten med Vesuvius. Signerad och daterad 1897. Olja på (...) |
BOLLIER Johann Walter
1878 - 1979
Blick ins Oberengadin |
| | WALTER BOLLIER (1878-1979) Blick ins Oberengadin, 1922 unten links signiert (...) |