PETTITT J.A.Coniston
1800 - 1900
Shepherd and sheep near Coniston |
Zuschreibung | | Original (Signiertes Werk) |
| | J A Coniston Pettitt oil on canvas, shepherd and sheep near Coniston, signed (...) |
PETTITT J.A.Coniston
1800 - 1900
Estuary of the Conway, N. Wales |
| | J.A.C. Pettitt 19th/20th C "Estuary of the Conway, N. Wales" oil on canvas (...) |
PETTITT J.A.Coniston
1800 - 1900
River scene |
| | 19th Century oil on canvas, river scene, signed J.A.C. Pettitt, dated 1889, (...) |
PETTITT J.A.Coniston
1800 - 1900
Landskap med vattendrag |
| | J.A.Coniston Pettitt 18/1900-tal. Landskap med vattendrag. Signerad och (...) |
PETTITT J.A.Coniston
1800 - 1900
EVENING LIGHT, SCARDALE, WESTMORELAND |
| | J.A.C. PETTITT (British, fl. late 19th century) EVENING LIGHT, SCARDALE, (...) |