LINDEN Oskar Ragnar
1919 - 1993
Kolhoosi kari |
Technik | | Zeichnung |
| | 3. Oskar Raunam (1914-1992) Kolhoosi kari 1949, autolito, 38,3x48 cm, (...) |
LINDEN Oskar Ragnar
1919 - 1993
Stenen |
Zuschreibung | | Original (Signiertes Werk) |
| | 9160 D - LINDÉN, Ragnar (1919-1993): Stenen, signerad och daterad Ragnar (...) |
LINDEN Oskar Ragnar
1919 - 1993
Gatubild |
Technik | | Gouache |
| | - LINDÉN, Ragnar (1919-93):Gatubild,signerad och daterad Lindén 1968, gouache, (...) |
LINDEN Oskar Ragnar
1919 - 1993
Rumsinteriör. |
| | 265. RAGNER, OSKAR. Olja på duk. Sign o dat 51.(d)Rumsinteriör. 62 x 50. (...) |
LINDEN Oskar Ragnar
1919 - 1993
Bussen |
Technik | | Gouache |
| | - LINDÉN, Ragnar (1919-1993):"Bussen", signerad Lindén 1959, gouache, 19x41; (...) |