LINDEGREN Amalia
1814 - 1891
Portrett av Utenriksminister Jørgen Herman Vogt |
Zuschreibung | | Original (Signiertes Werk) |
| | Amalie LINDEGREN Opl. "Portrett av Utenriksminister Jørgen Herman Vogt", sign. (...) |
LINDEGREN Amalia
1814 - 1891
Kvastgumman |
| | Amalia Lindegren, tillskriven. Kvastgumman. Olja på duk. 35x27 cm. Skador/ (...) |
LINDEGREN Amalia
1814 - 1891
Porträtt föreställande en ung Lilly von Ehrenclou |
Zuschreibung | | Zugeschrieben |
| | Objektsbeskrivning AMALIA LINDEGREN 1814-1891, tillskriven Porträtt (...) |
LINDEGREN Amalia
1814 - 1891
Möjligen föreställande Emilia Flygare Carlén |
Technik | | Ol, Leinwand, Holztafel |
| | Amalia Lindegren 1814-1891. Tillskriven. Möjligen föreställande Emilia Flygare (...) |
LINDEGREN Amalia
1814 - 1891
Interiör - förstudie till Söndagsafton i dalstugan |
| | Amalia Lindegren 1814-1891. Interiör - förstudie till ”Söndagsafton i (...) |