HOHENBERG Marguerite
1882 - 1972
Chronological #276 |
Zuschreibung | | Original (Signiertes Werk) |
Technik | | Gouache, Papier |
| | Marguerite Hohenberg , 1883–1972 , Chronological #276 , gouache on paper , 22⅜ (...) |
HOHENBERG Marguerite
1882 - 1972
Chronological #219 |
Technik | | Gouache, Papier, Holztafel |
| | Marguerite Hohenberg (Austrian/American, 1883-1972), "Chronological #219", (...) |
HOHENBERG Marguerite
1882 - 1972
Abstract Composition |
Technik | | Gouache, Papier |
| | 224 , Marguerite Hohenberg , 1883–1972 , Abstract Composition , c. 1935 (...) |
HOHENBERG Marguerite
1882 - 1972
Untitled |
Technik | | Mischtechnik |
| | Marguerite Hohenberg (American, 19th/20th century) "Untitled," 1939, mixed (...) |
HOHENBERG Marguerite
1882 - 1972
Chronological #250 |
Technik | | Aquarell |
| | Marguerite Hohenberg (American, b. 1883) "Chronological #250," 1945, (...) |