HERNLUND Ferdinand
1838 - 1902
A view of Denmark across the Øresund from Sweden |
Zuschreibung | | Original (Signiertes Werk) |
| | 299 Ferdinand Hernlund (Swedish, 1837-1902) Ferdinand Hernlund (Swedish, (...) |
HERNLUND Ferdinand
1838 - 1902
Bland furorna |
Zuschreibung | | Zugeschrieben |
Technik | | Ol, Leinwand, Holztafel |
| | Katalogtext Ferdinand Hernlund 1838-1902. "Bland furorna". Daterad Düsseldorf (...) |
HERNLUND Ferdinand
1838 - 1902
Vidsträckt kust - eller insjölandskap |
| | Objektsbeskrivning FERDINAND HERNLUND 1837-1902 Vidsträckt kust - eller (...) |
HERNLUND Ferdinand
1838 - 1902
Borgholms slottsruin |
| | Ferdinand Hernlund 1838-1902. Borgholms slottsruin. Signerad Ferd.Hernlund. (...) |
HERNLUND Ferdinand
1838 - 1902
Sommarmotiv |
| | Ferdinand Hernlund 1838-1902. Sommarmotiv. Signerad och daterad Ferdinand (...) |