GRAY CASSEDY Edwin
1885-1950
ARIZONA LANDSCAPE |
Zuschreibung | | Original (Signiertes Werk) |
Technik | | Aquarell |
| | Sale 66 Lot 1118 EDWIN GREY CASSEDY (American, 1885-1950). ARIZONA LANDSCAPE, (...) |
GRAY CASSEDY Edwin
1885-1950
ARIZONA LANDSCAPE |
Technik | | Aquarell |
| | Sale 60 Lot 233 EDWIN GREY CASSEDY (American, 1885-1950). ARIZONA LANDSCAPE, (...) |
GRAY CASSEDY Edwin
1885-1950
PAINTED DESERT, ARIZONA |
| | Sale 56 Lot 840 EDWIN GREY CASSEDY (American, 1885-1950). PAINTED DESERT, (...) |
GRAY CASSEDY Edwin
1885-1950
PAINTED DESERT, ARIZONA |
| | Sale 53 Lot 908 EDWIN GREY CASSEDY (American, 1885-1950). PAINTED DESERT, (...) |
GRAY CASSEDY Edwin
1885-1950
Painted Desert,Arizona |
Technik | | Ol, Leinwand, Holztafel |
| | Labeled verso, "Painted Desert,Arizona, 1936" signed l.r. |