Zuschreibung | | Original (Signiertes Werk) |
| | 9399 - ABEL, Karl (1900-tal): Utsikt mot Skeppsolmen, signerad Karl Abel, olja (...) |
| | 8900 D - ABEL, Karl (1900-tal): Vinterlandskap med häst, signerad Karl Abel, (...) |
| | - ABEL, Karl (1900-tal): Utsikt motRiddarholmen, signerad Karl Abel, olja på (...) |
Technik | | Malerei |
| | 213. ABEL,KARL, olja på duk, sign. Landskap. 76 x (...) |
Technik | | Malerei |
| | 459. ABEL,KARL, olja på pannå, sign. (d) Stadsmotiv. 40 x (...) |